Mesto večnej jari – Trujillo
Trujillo pomenované podľa rovnomenného rodiska španielskeho dobyvateľa Francisca Pizarra, je tretím najväčším mestom v Peru, hlavou provincie La Libertad a neoficiálnym centrom celého severného regiónu krajiny. Je výnimočne bohaté na archeologické náleziská a historické pamiatky z viacerých epoch dejín, reprezentujúce rôzne dávne kultúry. Krásne pláže Trujilla sú ideálne na rôzne vodné aktivity a mesto vám rado predvedie aj svoju tradíciu v chove koní, tvorbe svojských člnov „caballitos de totora“ a precíznosť a vášeň národného tanca Peru Marinera, za ktorého kolísku je považované práve Trujillo a jeho blízke okolie.
Prvenstvá Chan Chanu
Monumentálne nálezisko Chan Chan je vôbec jedným z najväčších v Peru a býva považované aj za najväčšie mesto postavené z hliny a blata pred príchodom Španielov do Ameriky. Je skutočne rozľahlé ak ho chcete preskúmať do najmenších detailov, zaberie vám jeho spoznávanie aj niekoľko hodín. Leží pár kilometrov od Trujilla a možno sa k nemu dostať verejnou dopravou alebo využiť taxikárske služby. Nájdu sa aj taxikári, čo vám ponúknu, že vás pri komplexe počkajú a potom vás odvezú späť do mesta prípadne aj po iných pamiatkach, čo sa oplatí využiť hlavne ak ste v Trujille len nakrátko a neorientujete sa v ňom.
Chan Chan, ktorého meno znamená „Slnko slnko“ bol politickým a náboženským centrom kultúry Chimú a podľa legendy ho založil mýtický princ Takaymano. Bol domovom vyše 200 tisíc obyvateľov a hoci sa jeho rozloha zachovaná dodnes zmenšila, stále zaberá úctyhodných 14 km2 . Keďže civilizácia žila vo veľkej miere z rybolovu, sú na múroch komplexu zachytené viaceré motívy spojené s vodným životom (ryby, kraby, chobotnice, morské vtáky a rastliny). Chan Chan sa celkovo skladá z deviatich rôznych častí, z ktorých každá plnila inú úlohu a prináležala inému kráľovi Chimú. Hlavným palácom bol Tschudi alebo Nik-An a okrem palácov a námestí, je na Chan Chane zaujímavá aj rozsiahla vodná záhrada Wachaque či ceremoniálne hrobky.
Určite nevynechajte ani návštevu múzea venovaného Chan Chanu, ktoré leží na polceste medzi komplexom a Trujillom. Museo de Sitio de Chan Chan je totiž domovom rozličných nálezov z keramiky, kameňa, kostí, textílií ako aj náboženských predmetov. Prostredníctvom súborov fotografií, máp a obrázkov vás zasvätí do histórie Chan Chanu a prezradí ako vyzeralo toto majestátne miesto, zapísané v Zozname svetového dedičstva ľudstva UNESCO, v minulosti.
Huacas del Sol y de la Luna
Ako bolo povedané, nielen kultúre Chimú sa v Trujille darilo a dôkazom toho sú dve pyramídy na opačnom konci mesta, pozostatky civilizácie Moche, teda Močika. Menšia z nich je Huaca del Sol („Posvätné miesto slnka“) fungovala ako politické, administratívne a vojenské centrum moci a do dnešných čias sa z jej pôvodnej podoby zachovala už len tretina. Nie je prístupná turistom, možno ju však obdivovať aspoň z diaľky. Väčšia Huaca de la Luna („Posvätné miesto slnka“) sa spájala so všetkým ohľadom náboženstva a posvätných ceremónií. Tvorí ju päť na sebe postavených vrstiev, ktoré boli stavané v súlade s rituálnym kalendárom Moche. Viaceré múry sú pomaľované farebnými výjavmi z bežného života a mystickými obrazmi bohov a zvierat (kondory, líšky, hady, ryby či kraby). Podobne ako Chan Chan, aj tieto dve pyramídy disponujú vlastným múzeom menom Museo Huacas de Moche.
Ďalšie archeologické dedičstvá Trujilla
Aj priamo v meste natrafíte na dve menšie pyramídky, ku ktorým sa tiež oplatí prísť pozrieť aspoň na chvíľu. Prvou z nich je Huaca El Dragon o Arco Iris („Posvätné miesto Drak alebo Dúha“) a vyniká krásnymi rezbami v hlinených múroch. Slúžila pre náboženské účely a po výstupe na jej vrchnú časť sa vám naskytne pekný pohľad na Trujillo. Druhou pyramídou je Huaca Esmeralda („Posvätné miesto Smaragd“) a bola postavená kultúrou Chimú ako prejavenie úcty moru a jeho darom.
Ak sa v Trujille zdržíte dlhšie, môžete sa vybrať aj ku komplexu El Brujo, ležiacemu asi 60 kilometrov na sever od mesta. Tu nájdete ďalšiu trojicu pyramíd pomenovaných Huaca Prieta, Huaca El Brujo a Huaca Cao Viejo. Najzaujímavejšou časťou náleziska je však múzeum Museo de Cao, nakoľko práve v ňom je vystavené mumifikované telo vysoko postavenej ženy z kultúry Moche. To bolo spolu s množstvom ceremoniálnych objektov objavené len v roku 2006 a stalo sa známe ako Señora de Cao.
Čo iného sa oplatí v Trujille vidieť
Aj Trujillo podobne ako iné peruánske mestá dýcha vo svojom centre koloniálnym čarom, ktoré najlepšie zachytíte na námestí Plaza de Armas a blízkom okolí. Katedrála v žiarivo žltých odtieňoch pekne kontrastuje s ostatnými stavbami v modrej a červenej, ako aj vilami v klasickom španielskom štýle. V priľahlých uličkách uvidíte nejeden zaujímavý kostolík a Trujillo poteší aj priaznivcov múzeí. Najreprezentatívnejším je Múzeum archeológie, antropológie a histórie (Museo de Arqueología, Antropología e Historia) a skutočne kurióznym zase Múzeum hračiek (Museo del Juguete).
Fakt, že je Trujillo obdarené po celý rok pekným slnečným počasím vyniesol mestu prezývku „Mesto večnej jari“ a príjemnú klímu si tu najlepšie vychutnáte samozrejme na plážach. Či už dáte prednosť známejšej pláži Huanchaco alebo menším Puerto Chicama a Pacasmayo, všetky z nich sú ideálne na plávanie, surfovanie a iné vodné športy alebo len na pozorovanie miestnych rybárov, ako lovia zo svojich tradičných trstinových člnov „caballitos de totora„.
Fotografie: Wikimedia.org